AJ U RWE DA

Ajurweda to unikalne podejście do zdrowia fizycznego, czy-stości umysłu, a nawet spełnienia duchowego. Jej początki odnajdujemy w Indiach pięć tysięcy lat temu. Termin „ajur-weda” wywodzi się z sanskryckiego korzenia „ayur” oznaczającego życie, i „veda” – wiedza. Trzy „dosza” – typy ciała – „vata”, „pitta” i „kapha” są podstawą ajurwedyjskiej diagnozy i leczenia. Określanie dosza łączy się z zebraniem specyficznych informacji o fizycznej i psychologicznej historii pacjenta, by móc stworzyć szczegółowy portret danej indywidualnej jednostki.

Każda osoba ma różne połączenie ciał dosza zwykle jedno jest bardziej zauważalne od pozostałych. Według ajurwedy utrzymanie dosza w równowadze może ułatwić leczenie i za-gwarantować zdrowsze i dłuższe życie.

Praktycy ajurwedy zachęcają do spożywania różnorodnych pokarmów, ziół, wykonywania ćwiczeń, opanowania technik oddechowych, korzystania z masaży i stosowania diet odpo-wiednich dla dosza, aby oczyścić organizm i zrównoważyć funkcjonowanie jego systemów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *