Badanie rentgenowskie dzieci

Badanie rentgenowskie dzieci podejrzanych o zaburzenia rozwojowe przełyku jest decydujące. Pozwala ono ustalić rodzaj zarośnięcia przełyku, również wyklucza jego istnienie, umożliwia ocenę płuc, sylwetki serca, położenia żołądka i stanu przewodu pokarmowego. W czasie badania noworodek nie może być oziębiony, konieczne jest wielokrotne odśluzowanie jamy ustnej i gardzieli z gromadzącej się wydzieliny. Czasem konieczne jest okresowe lub stałe podawanie tlenu do oddychania. U noworodków badanych w kierunku niedrożności przełyku należy unikać podawania środków cieniujących do jamy ustnej i przełyku.

U noworodków z zarośnięciem przełyku częstość zapaleń płuc po podaniu środka cieniującego, nawet w niewielkich ilościach, znacznie wzrasta. Lepiej więc przez cewnik umieszczony w górnym odcinku wprowadzić kilka mililitrów powietrza, które w większości przypadków dokładnie obrysowuje kontury zarośniętego segmentu. Można też wnętrze cewnika wypełnić środkiem cieniu-jącym, ale tak aby nie wydostał się on na zewnątrz. Podawanie w czasie badania rtg wodnego środka cieniującego stosuje się jedynie w rzadziej spotykanych odmianach wady, np. w częściowej niedrożności przełyku. Wskazania do tego typu postępowania ustala z rentgenologiem chirurg, który dziecko leczy.

Odmiana wady bez przetoki. W następstwie zachłyśnięcia drogi oddechowe zalane środkiem cie-niującym. Badanie niecelowe, zagrażające życiu, wykonane w terenowym szpitalu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *