Co wypada pomocnikowi terapeuty?

Powrócę teraz do Hanki. Nie koncentrowałam na niej uwagi do momentu, gdy po wysłuchaniu pacjentki poprosiłam grupę o informacje zwrotne. Treści, jaką przekazała pacjentce, nie potrafię odtworzyć, gdyż jej nie mogłam zrozumieć. Hanka wypowiadała jakieś zdania pozbawione znaczenia. Siedziała przy tym sztywno, wpatrując się uparcie w żyrandol.

Sprawami naszego zespołu terapeutycznego zajmowaliśmy się wyłącznie we własnym gronie. Po zakończeniu spotkania Hanka wyjaśniła, co się z nią działo. Opowiadanie dziewczyny wstrząsnęło nią, gdyż sama trzy miesiące wcześniej straciła matkę. Nie chciała rozpłakać się w obecności pacjentów. Postanowiła nie patrzeć na nas, aby widzieć jak najmniej z tego, co dzieje się w grupie. Starała się nie słuchać tego, co mówimy. Gdy doszło do przekazywania informacji zwrotnych, nie miała wiele do powiedzenia. Natomiast o swoim stanie wewnętrznym nie zamierzała mówić. Pomocnikowi psychoterapeuty nie wypada nic nie po-wiedzieć podczas udzielania informacji zwrotnych, zdecydowała więc wypowiedzieć jakieś zdania – ale były one dla innych niezrozumiałe.

Oba z przytoczonych sposobów reagowania pomocnika psycho-terapeuty uniemożliwiały koncentrowanie uwagi na sprawach do-tyczących pacjentów. Moim zdaniem – hamowanie ekspresji własnych emocji, jak i silne ich przeżywanie nie jest właściwe. Psychoterapeuta nie powinien mieć osobistych powodów do silnych wybuchów emocji, a więc przed rozpoczęciem pracy psychoterapeutycznej powinien odreagować zaległe emocje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *