Człowiek pobudzony do działania

Autor omawia systemy aktywizujący i hamujący zachowanie ludzkie. Pobudzają nas do działania: system odpowiadający na bodźce, sytuacje przyjemne dla nas oraz system uruchamiany w sytuacjach trudnych – w warunkach wywołujących atak lub ucieczkę. Drugi, hamujący system, zatrzymuje wykonanie działania. Jest on niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu, tak jak w samochodzie konieczny jest hamulec. System hamujący powstrzymuje nas przed popełnieniem błędu, gdy przebieg czynności zaczyna być nieprawidłowy. Jego działanie jest patologiczne, gdy dominuje nad pozostałymi układami, kiedy nabiera niewłaściwych rozmiarów. Z aktywnością tego hamującego systemu wiąże się powstały u niektórych ludzi tzw. pancerz mięśniowy – powstrzymujący przed wykonaniem ekspresywnych zachowań. Z działaniem tego systemu wiąże się zahamowanie ludzkiej fantazji (niezbędnej dla procesów twórczych), a także występowanie czarnych myśli.

Człowiek pobudzony do działania decyduje się na atak, ucieczkę (pobudzony układ sympatyczny) lub prośbę o pomoc (pobudzony układ parasympatyczny). System hamujący działa, gdy człowiek występuje z pozycji osoby, której nie wolno wykonywać żadnej z tych reakcji.

W przypadku prawidłowego przebiegu czynności po ataku, ucieczce czy prośbie o pomoc następować powinna redukcja napięcia. Natomiast powstrzymanie się od wykonania tych czynności, pobudzenie układu hamującego, prowadzi do wzrostu napięcia. Towarzyszy temu równoczesne pobudzenie w układzie sympatycznym i parasympatycznym. Z patologicznym, przedłużonym pobudzeniem układu hamującego wiąże się powstanie schorzeń psychosomatycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *