Doświadczenie w kontakcie z Leonem

Opisał, jak wzrastało w nim napięcie, ale nie potrafił określić, co go we mnie tak bardzo niepokoiło. Zapytałam, czy w podobny sposób bał się jakiegoś człowieka. Zastanawiał się chwilę. Potem przypomniał sobie ojca. Bał się go mocno przez całe dzieciństwo, bo znęcał się nie tylko nad nim, ale także nad matką. Leon był wstrząśnięty tymi wspomnieniami. Odkrył, że zawsze bał się ludzi.

A jak reagowali na moją osobę inni członkowie tej grupy treningowej? Doświadczenie w kontakcie z Leonem skłoniło mnie, aby i innych zapytać, jak mnie odbierają. Siadałam więc kolejno przed wszystkimi członkami grupy, aby łatwiej było im mówić o mnie. Jedna ze studentek zarzucała mi, że nie zwracam na nią uwagi, nie interesuję się nią. Druga bardzo agresywnie zaatakowała mnie, że chcę wszystkim, i jej także, narzucić swoją wolę, pragnę ją zdominować.

Po kilku dniach trwania treningu przekonałam się, że zarzuty, jakie mi uczynili uczestnicy treningu, związane były z ich indywidualnymi doświadczeniami z rodzicami. Dość wyraźnie wystąpiło to – jak sądzę – w przypadku Leona. Podobnie było z pierwszą z wymienionych studentek. Była wychowywana tylko przez matkę – krawcową. W domu ciągle kręciły się klientki. Matka często z naganą w głosie odpowiadała na prośby córki czy inne formy zwrócenia na siebie uwagi. Dziewczyna rosła więc w poczuciu, że nie zasługuje na niczyje zainteresowanie. Była przekonana, że i ja nie chcę obdarzyć jej swoją uwagą. Także i druga studentka przypisywała mi apodyktyczność, która cechowała jej matkę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *