pożyczka przez internet bez zaświadczeń do 2500 zł na 30 dniChoroby paznokci

Energetyczny aspekt funkcjonowania człowieka

W dotychczasowych rozważaniach nad funkcjonowaniem osobowości skoncentrowałam się na aspekcie informacyjnym. Równie istotny jest aspekt energetyczny. Mówi się o istnieniu energii życiowej, psychicznej. Z tymi zjawiskami ściśle wiąże się kwestia wzbudzania emocji, ich wyrażania na zewnątrz lub blokady ekspresji.

Energia życiowa może być związana z różnymi obiektami, koncentrowana na świecie zewnętrznym (jesteśmy jego obserwatorami), na nas samych (przyjmujemy perspektywę aktora). W tym ostatnim przypadku energia bywa skoncentrowana także na wybranym narządzie wewnętrznym (jak to się dzieje u osób ze schorzeniami psychosomatycznymi). Istnieją naukowe badania potwierdzające powyższe stwierdzenia68. Pokazują one, że w zależności od miejsca lokalizacji uwagi zmieniają się nasze reakcje fizjologiczne (wywołują większe lub mniejsze pobudzenie organizmu). I tak okazuje się, że gdy koncentrujemy uwagę na otoczeniu zewnętrznym, wchłaniamy docierające do nas stamtąd bodźce, to następuje wówczas spadek tętna. Natomiast wycofanie uwagi ze świata zewnętrznego i skierowanie jej na doznania wewnętrzne jest związane ze wzrostem tętna. Można powiedzieć, że koncentracja na świecie zewnętrznym powoduje pobieranie energii z otoczenia. Przy koncentrowaniu uwagi na wewnętrznej rzeczywistości pobieramy swoją energię życiową.

Działające bodźce (zewnętrzne lub wewnętrzne – myśli, pragnienia, przewidywania) rozpoczynają cykl energetyczny, wzbudzają energię, przygotowują organizm do jej wydatkowania. Przy nie zakłóconym przebiegu cyklu pobudza ona nas do aktywności- poprzez podejmowane czynności rozładowujemy ją. Po osiągnięciu celu rozluźniamy się (aż do następnej sytuacji wywołującej wzbudzenie – rozpoczynającej nowy cykl).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *