Galio złamał fundamentalną zasadę procesu naukowego

Jeszcze tego samego dnia Galio opatentował test na wykrywanie przeciwciał, znany dzisiaj pod nazwą testu na AIDS. Następnego dnia to, co przedstawił jako możliwą ewentualność, dziennik The New York Times podał za pewnik wykrzykując na pierwej stronie gazety hasło odkrycia wirusa będącego przyczyną AIDS. Z tą chwilą wstrzymano wszelkie dofinansowania na rzecz dalszych badań nad możliwymi przyczynami AIDS. (17)

Ogłaszając swą hipotezę przed rzeszą mediów bez przedłożenia potwierdzonych danych, Galio złamał fundamentalną zasadę procesu naukowego. Badacze zobowiązani są do wcześniejszego opublikowania w czasopiśmie medycznym lub naukowym dowodów uwiarygodniających ich tezę i muszą przedstawić pełną dokumentację badań lub eksperymentów, na bazie których sformułowano daną hipotezę. Następnie grupa ekspertów weryfikuje ów materiał, ponownie przeprowadza szereg udokumentowanych wcześniej doświadczeń, po czym debatuje nad słusznością teorii potwierdzając ją bądź negując. Każda nowa hipoteza musi być poddana wnikliwym analizom i weryfikacji od okiem specjalistów zanim zostanie uznana za wiarygodna teorię.

W przypadku HIV Gallo ogłosił w mediach niepotwierdzoną hipotezę, którą te przyjęły za niepodważalny fakt, pośrednio przyczyniając się tym samym do podjęcia przez rząd decyzji o wdrożeniu nowej polityki zdrowotnej bazującej na odkryciu wirusa AIDS. To naruszenie procesu naukowego wywołało w pewnych kręgach atmosferę terroru i desperacji, stając się przyczynkiem do głośnego wypowiadania obaw o rozprzestrzeniającej się epidemii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *