Indywidualne spotkania Zbyszka

Nie jest to podstawowy mechanizm zmian, jakie w toku psychoterapii zachodzą. Nie chciałabym jednakże lekceważyć znaczenia zaufania wobec psychoterapeuty i wiary w jego kompetencje dla dobrych efektów współpracy z pacjentem44.

Podczas następnych spotkań indywidualnych zachęcałam Zbyszka do wyrażenia pozytywnych i negatywnych opinii o każdym z rodziców. Chodziło o sprawdzenie, czy rzeczywiście nie ma on negatywnych doświadczeń z matką, a pozytywnych z ojcem, czy też w sposób tendencyjny doświadczenia te są aktualizowane, tworząc sztywne (biało-czarne) schematy przekonań, niezgodne

z doświadczeniem. Mimo wyraźnej zachęty o matce nadal mówił wyłącznie w pozytywnych kategoriach. Oceniał ją jako osobę silną, niezależną, opanowaną, dobrze zorganizowaną, która potrafi sobie radzić w życiu. Wychowywała go w przekonaniu, że całe swoje życie podporządkowała jego sprawom. Nawet ostateczną decyzję o rozwodzie z mężem uzależniała od jego opinii (miał wtedy dziesięć lat), żeby nie miał do niej pretensji. (Zbyszek zgodził się na rozwód rodziców). Potem matka – znów dla dobra dziecka – postanowiła powtórnie nie wychodzić za mąż. Mówiła, że robi to dla niego, że poświęca mu swoje życie.

Ojcu przypisywał same negatywne cechy: wybuchowy, słaby, nieopanowany, często robił matce awantury. Zbyszek wyrażał obawy, że jako człowiek dorosły może stać się podobny do ojca. Podczas dalszych rozmów indywidualnych zaczął jednak przypominać sobie pozytywne doświadczenia z ojcem. Jedno z nich miało szczególne znaczenie. Ojciec wziął go na przejażdżkę nowym samochodem. Chłopiec miał prawo jazdy, więc ojciec pozwolił mu prowadzić. W pewnej chwili, aby uniknąć zderzenia z innym autem, Zbyszek skręcił i prowadzony przez niego samochód uderzył w mur. Chłopak osłupiał ze strachu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *