LECZENIE POSTĘPOWANIE PRZEDOPERACYJNE

U noworodka z wrodzonym zarośnięciem przełyku zaczyna się ono bezpośrednio po urodzeniu, a nawet – jak już wspomniano – w życiu płodowym. Od szybkości rozpoznania wady, rodzaju transportu zależą niejednokrotnie wyniki leczenia. Dzie-

clco po ustaleniu rozpoznania, a czasem tylko z podejrzeniem niedrożności przełyku, przesyła się najszybszym dostępnym środkiem lokomocji na oddział chirurgii dziecięcej zajmujący się leczeniem tych chorych. W czasie transportu należy zapewnić utrzymanie odpowiedniej temperatury, wilgotności oraz regularnie odsysać wydzielinę z jamy ustnej i gardzieli. Noworodek zostaje przekazany bezpośrednio na oddział z ominięciem izby przyjąć, aby zapobiec zakażeniu. Po odśluzowaniu jamy ustnej i gardzieli umieszcza się go w cieplarce o odpowiedniej temperaturze i wilgotności, najczęściej w sali intensywnej terapii.

Sposób ułożenia dziecka jest dyskusyjny. Zalecana pozycja Trendelenburga czy pozioma ułatwia co prawda drenaż drzewa oskrzelowego, ale sprzyja też cofaniu się zawartości żołądka przez wpust. Najwięcej zwolenników, do których należy autorka, ma ułożenie z uniesieniem górnej połowy ciała pod kątem 60° (3, 6, 20).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *