O LUDZIACH SPOTKANYCH W PSYCHOTERAPII

Na początku spotkań terapeutycznych pacjenci różnią się stopniem świadomości związku pomiędzy dolegliwościami a ich życiem w ogóle. Jedni przychodzą z określonym problemem, np. „Nie mam chłopca i czuję się w związku z tym samotna”, „Moje życie wewnętrzne wydaje mi się ubogie, więc chciałabym wzbogacić je większą niż dotychczas wrażliwością”. Inni skarżą się na dolegliwości psychiczne: „Mam lęki”, „Mam obniżony nastrój”, „Mam natrętne myśli” itp., lub narzekają na objawy somatyczne. Nie dostrzegają natomiast innych problemów we własnym życiu.

Pacjenci skoncentrowani na symptomach chorobowych często twierdzą, że gdyby nie mieli dolegliwości, życie nie nastręczałoby im żadnych trudności. Z punktu widzenia tych pacjentów symptom chorobowy to tylko cierpienie. Dla mnie zaś – psychotera- peutki – jest to sygnał nie rozwiązanego problemu.

Psychoterapia stwarza sposobność lepszego poznania samego siebie. W toku tego procesu dokonuje się również zmiana w sposobie definiowania własnego problemu (symptomy chorobowe znikają z pola widzenia). Ta zmiana definicji jest kluczowym momentem w psychoterapii. Aby mogła zajść, muszą zostać spełnione pewne warunki. O tym wszystkim powiem w pierwszej części książki. Nie będę opisywać dokładnego przebiegu psychoterapii. Zwrócę uwagę głównie na te jej fragmenty, w czasie których wyłaniały się nowe sposoby widzenia spraw pacjenta, kiedy odkrywał on nową o sobie prawdę. Odkrycie tej głębszej o sobie prawdy to zarazem odpowiedź na pytanie o stosunek człowieka do siebie samego, do otaczających go ludzi, o jego wizję rzeczywistości.

Tak więc opowiadając o ludziach spotkanych w toku psychoterapii będę zwracać uwagę na te zdarzenia, które inicjują w nich 3 Spotkania, które leczą zmianę. Może być to jedno czy kilka zdarzeń w grupie terapeutycznej czy też w kontakcie z samym terapeutą, które powodowały, że pacjent zaczynał ujawniać głębszą warstwę własnego „ja”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *