Operacje naprawcze u dzieci

Przed upływem 1 r. ż. wykonuje się kontrolne cewnikowanie serca w celu oceny ciśnienia w prawej komorze oraz przepływu przez tt,. płucne. W przypadku niedostatecznego odbarczenia komory prawej zaleca się ponowną walwulotomię bądź poszerzenie łatą drogi odpływu z prawej komory. Komora prawa powinna być włączona do krążenia przed ukończeniem przez dziecko 1 r. ż.

Operacje naprawcze u dzieci ze znacznym niedorozwojem pnia t. płucnej wykonuje się po 4 r. ż. ze względu na konieczność wszczepienia protezy naczyniowej. Często czoka tych chorych trzeci zabieg przeprowadzany w okresie wzrostu, ponieważ możliwość dobrania odpowiedniej średnicy wstawki z tworzywa sztucznego u małych dzieci jest ograniczona. Dzieci z niedorozwojem prawej komory mają w okresie późniejszym wykonywane operacje stosowane przy zarośnięciu zastawki trójdzielnej.

Do roku 1967 doniesiono jedynie o trzech wyleczonych noworodkach z zarośnięciem zastawrek t. płucnej bez otwroru międzykomorowrego. Obecnie stosowanie pro- stagłandyn w okresie przedoperacyjnym, zastąpienie u większości badań inwazyjnych echokardiografią znacznie poprawiło rokowanie, jednak śmiertelność noworodków z tą wradą jest nadal dość wysoka, w pojedynczych ośrodkach wynosi 6% (1, 3, 4).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *