http://www.mangomodels.pl

Operacje wytwórcze przełyku

Stosuje się dwa rodzaje operacji: 1) rekonstrukcję przełyku za pomocą jelita grubego bądź cienkiego oraz 2) wytwarzanie płata rurowego z żołądka (1, 8, 10, 15, 22).

Operacje za pomocą jelita wykonuje się u niemowląt o masie ciała co najmniej 7- 10 kg. Ze względu jednak na to, że w tym wieku nie podaje się pokarmów stałych, Freeman (8) proponuje odłożenie zabiegu aż do uzyskania wieku 18 miesięcy. Osiąga się wówczas lepsze wyniki pooperacyjne. Te zabiegi wytwórcze wykonuje się także u dzieci starszych. Nie są one natomiast, wskazane u noworodków ze względu na małe wymiary naczyń krwionośnych jelita, które łatwo można uszkodzić jelito także ma stosunkowo wąskie światło, zwłaszcza w zarośnięciu przełyku bez przetoki (5).

Przygotowanie dziecka do operacji trwa zwykle tydzień. Wykonuje się badania i wyrównuje niedobory. Badanie rtg ze środkiem cieniującym podanym przez przetokę żołądkową umożliwia ocenę położenia i wymiarów dolnego odcinka przełyku. Przewód pokarmowy oczyszcza się na 48 godzin przed zabiegiem wlewem doodbytniczym z dodatkiem 40 ml gliceryny, przez 24 godziny przed operacją dziecko otrzymuje płyny. Podawanie antybiotyku, najczęściej neomycyny, do przetoki żołądkowej rozpoczyna się dwie doby przed operacją.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *