Ostatni raport CNN

W ostatnim raporcie CNN poświęconym VaxGen Francis promował swój produkt jako „jedyny sposób po-wstrzymania wirusa, który jest w gruncie rzeczy w stu pro-centach śmiertelny”. (167) W rzeczywistości większość doniesień medialnych siejących postrach wśród społeczeństwa to wiadomości, których materiałem wyjściowym są badania przeprowadzone przez producentów leków przeciw AIDS. Od kiedy przemysł farmaceutyczny, jak wiele innych zorientowanych na zysk gałęzi gospodarki, szuka sposobów wzrostu sprzedaży, zysków, dotarcia do jak największej liczby klientów i wyrobienia rozpoznawalnej marki, zrozumiałe jest, że ich oświadczenia prasowe będą pełne optymistycznych stwierdzeń o sukcesach, zamiast krytycznych i nieprzychyl-nych informacji. Co ciekawe, zanim zostaną przedstawione jako „news”, rzadko kiedy tego typu oświadczenia poddawane są gruntownej analizie.

Mimo że amerykańskie szkoły wyższe uważane są za wy-śmienity grunt do zgłębiania nowych idei, otwartych debat i dyskusji, ta zasada zdaje się nie odnosić do tematu AIDS.

Obrazuje to niedawne zdarzenie. Grupa członków Rady Stu-dentów Kolegium Medycznego Einsteina w Nowym Jorku, chcąca zaprosić na organizowane przez nich seminarium dr. Petera Duesberga, została skutecznie zniechęcona do tego pomysłu. Stało się to za sprawą ortodoksyjnego badacza dr. Davida Baltimore i dyrektora Narodowego Instytutu Zdrowia, dr. Harolda Varmus’a. Po ich interwencji przewodniczący Rady Studentów Robert Glover uzasadnił decyzję odwołania spotkania słowami: „Wizyta pana Duesberga mogłaby urazić zbyt wiele osób”. (168)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *