Pogląd, że HIV jest przyczyną AIDS

Czynniki takie jak alkoholizm, zapalenie wątroby czy zanieczyszczenie krwi wskutek brania narkotyków mogą wywoływać produkcję przeciwciał dających pozytywny wynik testu na obecność przeciwciał HIV. Także aktualna lub przebyta ciąża również może wykazać ten sam rezultat. Podobna sytuacja ma miejsce, kiedy w organizmie produkowane są przeciwciała do walki z zakażeniem prątkami lub drożdżami – infekcją, która występuje u 90% pacjentów z AIDS. (26) Kolejne z badań wykazało, że u 13% Indian amazońskich, którzy nie mają AIDS i którzy nigdy nie mieli kontaktu z ludźmi poza swoim plemieniem wynik testu HIV był pozytywny. W innym raporcie czytamy, że 50% próbek krwi pobranych od zdrowych psów także określono jako HiV + . (27)

Przed rozpowszechnieniem poglądu, iż HIV jest przyczyną AIDS, przeciwciała wirusowe postrzegane były za naturalną, zdrową odpowiedź organizmu na infekcjee i wyraz jego odporności. Przeciwciała, jako samodzielny czynnik, nie były wykorzystywane do diagnozowania choroby lub prorokowania jej. Przed HIV, jedynie testy Elisa i Western Biot, powstałe na potrzeby nowo odkrytego wirusa, były używane do diagnozowania infekcji wirusowych. Nie ma żadnych wiarygodnych naukowych dowodów, aby sugerować, że wyżej wy-

mienione fakty powinno się lekceważyć podczas przystosowywania się do życia z HIV. Wiarygodność testów podważa również fakt, że testy na obecność przeciwciał HIV nie są standaryzowane. Oznacza to, iż nie istnieją żadne międzynarodowe kryteria określające składowe pozytywnego wyniku testu. Co ciekawsze, laboratoryjne standardy różnią się od siebie, chociaż dotyczą tego samego stanu lub miasta, a czasami ulegają zmianie z dnia na dzień w tej samej placówce. (28) Wytwórcy testów HIV potwierdzają: „W chwili obecnej nie istnieją żadne standardy do określania obecności braku lub obecności przeciwciał HIV-1 i HIV-2 w ludzkiej krwi”. (29)

Poniższa tabela ilustruje tylko niektóre z kryteriów pozytywnego testu Western Biot i ukazuje, jak w prosty sposób osoba z pozytywnym wynikiem testu w jednym kraju, może otrzymać wynik negatywny w innej części świata.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *