POSTĘPOWANIE PO OPERACJACH PRZEŁYKU

Zależy ono od stanu dziecka, rodzaju wady, a tym samym od zastosowanej metody operacyjnej. Zapalenie płuc jest przyczyną znacznej śmiertelności noworodków leczonych z powodu zarośnięcia przełyku. Zasychająca wydzielina tworzy w drogach oddechowych czopy zamykające oskrzela, co prowadzi do ostrej niewydolności oddechowej. Dlatego dziecko powinno przebywać w cieplarce bądź namiocie tlenowym, zapewniającym nie tylko dostateczny dopływ tlenu, lecz także znaczną wilgotność powietrza o stałej temperaturze. W skrajnie ciężkich stanach wykonuje się kilka razy dziennie toaletę drzewa oskrzelowego. Niekiedy konieczne jest stosowanie przez 24 do 48 godzin oddechu wspomaganego bądź kontrolowanego. Pozycja, w której pozostaje dziecko, jest także czynnikiem wpływającym na poprawę wentylacji płuc. Najczęściej układa się noworodka z górną połową ciała uniesioną, zalecając kilkakrotne w ciągu doby przewracanie na boki z oklepywaniem pleców i boków.

Odsysanie wydzieliny wymaga w okresie pooperacyjnym dużej ostrożności, aby cewnik nie został wprowadzony zbyt głęboko i nie uszkodził zespolonego przełyku,. nie wywołując zbyt gwałtownego odruchu kaszlowego oraz aby nie wprowadził dodatkowego zakażenia.

W okresie pooperacyjnym kontynuuje się podawanie antybiotyków, rozpoczęte przed zabiegiem, aż do momentu otrzymania antybiogramu pobranej wydzieliny z górnego odcinka przełyku, zmieniając je wówczas na kierunkowe. Badania rtg klatki piersiowej wykonuje się w inkubatorze w 48 do 96 godzin po operacji. Kierujemy się objawami klinicznymi, wykonując zdjęcia w przypadku niepokojących objawów osłuchowych i opukowych, świadczących o możliwości rozejścia się zespo-lenia, przetoki przełykowo-tchawiczej czy też narastania objawów zapalenia płuc.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *