Postępowanie pooperacyjne

Postępowanie pooperacyjne. Noworodki po zabiegu pozostają w cieplarce o temperaturze 30°C i wilgotności 90%. Temperaturę ciała kontroluje się w pierwszym ckresie co 15 min. Podaje się witaminę K. Zapewnia się drożność dróg oddechowych w celu dobrego rozprężenia się tkanki płucnej.

Po operacji zauważa się skłonność do wzrostu oporu naczyń płucnych, nadciśnienia płucnego i przecieków. Na przeciek wewnątrzpłucny wtórny przy niedorozwoju płuc wskazuje niskie Pa02. Wzrost Pa02 przy odpowiedniej wentylacji wskazuje na zmniejszający się przeciek. Aby wzmóc pracę serca, poleca się podanie dopaminy 4-7 !ig/kg m.c./min. Lek ten działa skutecznie po wyrównaniu niedoboru płynów, hipoglikemii, niedotlenienia i kwasicy. W celu dokładnego dawkowania płynów wskazane jest używanie pomp infuzyjnych.

Do czasu powrotu efektywnej czynności oddechowej własnej stosuje się oddech kontrolowany CPPV (continuous positive pressure ventilation), który jest jak gdyby sumowaniem IPPV i PEEPV. Po stwierdzeniu poprawy czynności oddechowej oddech kontrolowany zastępuje się oddechem wspomaganym IMV z przerywaną wymuszoną wentylacją. Niekiedy do pełnej sprawności trzeba utrzymać sztuczne oddychanie przerywanym nadciśnieniem w drogach oddechowych, stosując IPPV przez kilka dni. U dzieci operowanych z dostępu przez klatkę piersiową utrzymuje się przez dwa lub więcej dni dren ssący. Usunięcie drenu uzależnia się od stanu rozprężenia płuc. Z uwagi na niebezpieczeństwo zakażenia tkanki płucnej stosuje się antybiotyki. W przebiegu pooperacyjnym konieczna jest kontrola PH, PCOa, BE, BB, standardowego HC03, aktualnego HC03 i całkowitego C02. Po 6 godzinach sprawdza się zawartość I-Ib we krwi, uzupełniając ją w razie potrzeby przetoczeniem krwi. Brak poprawy wskazuje na znacznego stopnia niedorozwój płuca lub na skurcze naczyń krwionośnych płucnych i przetrwały przewód tętniczy z prawo-lewym przeciekiem. Stosowana w tych przypadkach tolazolina, blokująca zakończenia alfa- -adrenergiczne raczej nie spełnia pokładanych nadziei. Wielu autorów proponuje podwiązanie przewodu tętniczego. W skrajnie ciężkich przypadkach pozostaje zastosować krążenie pozaustrojowe (ECMO – extracorporeal membrane oxygenator).

W okresie pooperacyjnym mogą wystąpić objawy porażenia niedrożności przewodu pokarmowego lub wsteczny odpływ żołądkowo-przełykowy (GER – gastroesophageal reflux).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *