POTĘGA WYOBRAŹNI

Przekonanie, iż wyobraźnia ma moc uzdrawiania, nie jest niczym nowym. Już starożytni Grecy i Egipcjanie wierzyli, że wyobrażenia pozwalają uwolnić ulokowaną w mózgu energię, która jest w stanie stymulować różne organy i ich funkcje, a mentalny obraz choroby wystarczy, by stała się ona rzeczywistością. W XVII wieku uważano, że wyobrażenia mają na tyle silną moc, iż mogą nawet doprowadzić do pojawienia się w ciele kobiety embrionu. Sto lat później lekarze i uzdrowiciele zmienili zdanie i zgodzili się z francuskim filozofem Rene Descartes, który twierdził, umysł i ciało funkcjonują osobno i nie wpływają na siebie wzajemnie.

Wyobraźnia wróciła do łask w 1970 roku jako metoda po-mocna przy leczeniu nowotworów. W jednym z ważniejszych badań przeprowadzonych na ten temat ustalono, że pacjenci z nowotworami, którzy wykorzystywali wyobrażenia w połą-czeniu z leczeniem konwencjonalnym, żyli dwa razy dłużej niż osoby posiłkujące się jedynie konwencjonalną terapią far-makologiczną.

Kilka analiz sugeruje, że wyobraźnia może podbudować system odpornościowy. Była ona już wcześniej używana w ce-lu zwiększenia aktywności zabójczych komórek, które rozpo-znają i niszczą komórki zainfekowane wirusem lub bakterią. Inne badania wykazują możliwość takiego pokierowania wy-obrażeniami, by zmniejszyć ciśnienie krwi, spowolnić tętno, łagodzić bezsenność, zneutralizować stres, obawy i fobie, a także regulować cykle menstruacyjne. Analizy wyników badania tomografii pozytonowej dowiodły, że mózg potrafi reagować na wyobrażoną symulację w taki sam sposób, jak na rzeczywistą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *