POWIKŁANIA POOPERACYJNE

Najbardziej fizjologicznie działający przełyk uzyskuje się po zespoleniu obu jego segmentów, jednak możliwość powikłań w przebiegu pooperacyjnym może zmniejszyć szanse przeżycia tych noworodków. Powikłania występują w okresie wczesnym po zabiegu i późnym. Rozejście się zespolenia jest najgroźniejszym wczesnym powikłaniem, zwłaszcza jeżeli operowano z dostępu przezopłucnowego. Występuje ok.

-5- 7 dnia w 16,7% (20). Pierwszym charakterystycznym objawem jest obfite zbieranie się śliny w jamie ustnej. Od pierwszych dni po zabiegu należy obserwować sposób łykania śliny, jest on wskaźnikiem funkcjonowania przełyku. Stan ogólny dziecka pogarsza się, narasta duszność, sinica, wzdęcia brzucha. Badanie rtg potwierdza rozpoznanie.

Jeżeli przeciek jest niewielki i objawy nie są tak gwałtowne, to można zastosować drenaż jamy opłucnej, zaprzestać żywienia doustnego i zastąpić je hiperalimentacją. Leczenie antybiotykami jest konieczne. Przy dużych przeciekach jedynym ratunkiem jest torakotomia i wyłonienie górnego odcinka na szyję oraz szczelne zaopatrzenie szwami światła odcinka dolnego. Jednocześnie wytwarza się przetokę żołądkową, przez którą po 4 dniach podaje się pokarmy. Pozostawia się na 3-4 dni drenaż klatki piersiowej. Jeżeli dziecko zostanie uratowane, to za kilka miesięcy wykonuje się operację wytwórczą przełyku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *