Praca psychoterapeutyczna z pacjentką

Czy problemem jest dla niej, jak pomanipulować sytuacją, aby nie zostać bez narzeczonego, jego mieszkania oraz atrakcyjniejszego mężczyzny? Terapeuta nie powinien budować założeń, ale od pacjenta dowiedzieć się, w jaki sposób jego sytuacja życiowa jest dla niego kłopotliwa.

W pełni zgadzam się z tym postulatem. Wielokrotnie przekonywałam się, jak różne mogą być reakcje ludzi na podobne sytuacje życiowe. Przekonałam się – dla przykładu’ – że śmierć bliskiej osoby może wywołać tendencje rywalizacyjne. Do takiej konkluzji doszliśmy po pracy psychoterapeutycznej z pacjentką, która zgłosiła się na leczenie z powodu głęboko – jak twierdziła

– przeżywanej śmierci własnej siostry. Swoją depresję demonstrowała noszonymi czarnymi strojami – przy czym zawsze dbała, aby jej wygląd był atrakcyjny. Tak się złożyło, że w tej samej grupie psychoterapeutycznej znalazł się pacjent, który kilka miesięcy wcześniej stracił matkę. Jego reakcje były wyciszone. Wyraźnie kontrastowały z zachowaniem „depresyjnej” pacjentki. To on zaczął pytać pacjentkę, dlaczego tak obnosi się ze swoją depresją. Te pytania początkowo zaskoczyły ją. Potem powiedziała, że od śmierci siostry porównuje swoje reakcje z zachowaniem matki. Stara się nie być mniej zrozpaczona niż matka.

Analizując swoje postępowanie, pacjentka zdała sobie sprawę, że usiłuje przekonać innych, że mocniej przeżywa śmierć siostry. Spotkanie poświęcone tej sprawie poprzedziło wyraźne zmiany w jej postępowaniu. Od tego czasu przestała pojawiać się wyłącznie w czarnych ubraniach. Zabierając głos nie nawiązywała za każdym razem do ciosu, jaki ją spotkał. Zaczęła spotykać się z koleżankami ze studiów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *