Przecięcie doświadczalne nerwu błędnego

Przecięcie doświadczalne nerwu błędnego powoduje zniesienie napięcia mięśniowego i zahamowanie ruchów przełyku. W dolnej części przełyku porażenie cofa się po 9-24 godzinach wskutek obecności komórek zwojowych w mięśniach gładkich. W odcinku środkowym i górnym porażenie utrzymuje się trwale. Poznanie tych zaburzeń jest konieczne do wytłumaczenia zmian obserwowanych u dzieci z wrodzonym zarośnięciem przełyku, u których współistnieje niedorozwój gałązek nerwu błędnego.

Postępowanie lecznicze jest zachowawcze, polega na stosowaniu u dzieci starszych diety papkowatej bądź płynnej, łatwiej przechodzącej przez przełyk z zaburzoną perystaltyką. Aby uniknąć zalegania pokarmów i ich rozkładu, zaleca się wypijanie herbaty czy innego obojętnego płynu po każdym posiłku. U niemowląt postępowanie jest podobne do stosowanego w przepuklinie rozworu przełykowego, polega na układaniu dziecka w specjalnym krzesełku zapewniającym pozycję pólpionową. Pokarm przechodzi wtedy siłą ciężkości do żołądka, zapobiega się w ten sposób re- flultsowi. Stosuje się pokarm zagęszczony kończąc każdy posiłek rumiankiem.

Połykanie ciał obcych zdarza się równie często u dzieci z przełykiem normalnym, jak i po zespoleniu, jeżeli zapewnia się im normalne warunki życia. Natomiast u dzieci przebywających dłużej w szpitalach lub domach dziecka częściej dochodzi do tego typu powikłania. Połykają one fragmenty papieru, guziki i in. usuwa się je na ogół bez trudności w ezofagoskopii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *