Przeciwciała wytwarzane w odpowiedzi na proste infekcje jak grypa

O dokładności pomiaru testu na obecność przeciwciał można mówić jedynie wtedy, gdy pozytywny wynik dotyczy osoby, która rzeczywiście ma wirus. To wymaganie nie było koniecznością, kiedy w 1984 roku stworzono pierwszy test na wykrywalność przeciwciał HIV. Zamiast tego, po dzień dzisiejszy, pozytywny wynik testu Elisa weryfikuje się przy użyciu drugiego testu o równie „podejrzanej” wiarygodności. Jeżeli więc wiarygodność testu jest tak wysoce wątpliwa, błędne jest twierdzenie, że jego pozytywny wynik wskazuje obecność aktywnego wirusa HIV. (24) Jedno z badań, poświęcone pozytywnym wynikom stwierdzonym na podstawie testu Western Biot, dało interesujące rezultaty. U 80 ludzi z dwoma pozytywnymi testami Elisa, których stan potwierdzono dodatnim wynikiem Western Biot, powtórne badanie przy jego użyciu dało negatywny wynik. (25)

Przeciwciała wytwarzane w odpowiedzi na proste infekcje jak grypa czy przeziębienie mogą dawać pozytywny wynik testu na istnienie przeciwciał HIV. Na pozytywny wynik testu Elisa i Western Biot może także mieć wpływ szczepionka przeciw grypie, jak również inne immunizatory mające na celu

podnoszenie odporności organizmu. Aktualne zmaganie się z liszajami bądź walka z nimi w przeszłości, jak również zapalenie wątroby czy przyjęcie szczepionki przeciwko zapaleniu wątroby typu B, także może dać pozytywny wynik testu. Wystawienie na działanie bakterii, np. tych, które są przyczyną gruźlicy i malarii również daje fałszywy pozytywny wynik, podobnie jak obecność w organizmie danej osoby tasiemca czy innych pasożytów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *