kolonoskopia w znieczuleniu ogólnym wrocław

PRZEPUKLINA MORGAGNIEGO

Przemieszczenia narządów jamy brzusznej przez szczelinę w trójkącie mostkowo- -żebrowym określa się jako przepuklinę przednią Morgagniego. Pojawia się ona częściej po stronie lewej przymostkowo lub pozamostkowo. Zwykle ujawnia się u dzieci w wieku szkolnym. Początkowo ubytek nie jest duży, stąd i objawy mogą być nie zauważone. W dalszym przebiegu w obrębie worka przepuklinowego mogą się znaleźć: żołądek, sieć większa, okrężnica poprzeczna, rzadziej lewy płat wątroby lub jelito cienkie.

Niekiedy cały żołądek przemieszcza się do klatki piersiowej i ulega skręceniu. Objawy są zwykle dyskretne. Okresowe wymioty, zaburzenia oddechowe, zwłaszcza gdy w obręb otworu mostkowo-żebrowego wnika żołądek. U starszych dzieci obserwuje się okresowo dyspepsję, przemijające bóle mostkowe, promieniujące w okolicę barków.

Rozpoznanie ustala się podczas badania rentgenowskiego z użyciem środka cieniującego. W worku przepuklinowym często w obrazie uwidacznia się obok żołądka jelito grube.

Leczenie. Rozpoznanie przepukliny Morgagniego jest wskazaniem do leczenia chirurgicznego. Zabieg należy wykonać z chwilą ustalenia rozpoznania niezależnie od objawów, które z wiekiem będą się nasilać. Dostęp przez klatkę piersiową lub przez jamę brzuszną umożliwia odprowadzenie trzew do jamy brzusznej. Operację kończy sfałdowanie oraz zeszycie worka i ubytku w przeponie szwami materacowymi jedwabnymi. Przebieg pooperacyjny jest z reguły pomyślny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *