Rozbudowany system „ja” powierzchniowego

System wiedzy o sobie samym nie jest otwarty na wszystkie nasze potrzeby, w stosunku do niektórych z nich staje się zamknięty. A przypisywane sobie potrzeby, nazywane motywy własnych działań są rezultatem tendencyjnej interpretacji nie mającej związku z głębiej ukrytymi potrzebami. Towarzyszy temu ograniczenie ekspresji emocji, co wiąże się z energetycznym aspektem funkcjonowania człowieka (ten ostatni wątek rozwinę dalej).

Odwołam się do przykładu ilustrującego rozbudowany system „ja” powierzchniowego oraz nikłe odzwierciedlanie głębszych potrzeb. Będzie to historia Maćka (studenta – i jego dziewczyny). Jego doświadczenia pokazują, jak poszukiwał informacji potwierdzających przekonanie, że nie może być przez kobiety kochany, szanowany, dobrze traktowany, że zasługuje na odrzucenie przez nie.

W kontakcie z Maćkiem można było zauważyć wyraźnie zasady charakteryzujące funkcjonowanie „ja” powierzchniowego. Po okresie wspólnych spotkań z nim i jego dziewczyną w czasie indywidualnych rozmów mówił mi o przeżywanym lęku związanym z groźbą odejścia dziewczyny, gdy chciał towarzyszyć jej, aby sprawdzić, z kim często spotyka się (nieraz nawet nie wraca na noc). Groźbę taką już kilka razy realizowała, ale po niedługim czasie powracała, gdy nie wiodło jej się z innym chłopakiem. Zachęcałam Maćka do dokładniejszego określenia, czego w związku z ewentualnym odejściem dziewczyny boi się. Zaczął sobie przypominać, że zachowywał się wtedy tak, iż czuł do siebie pogardę

– w sposób poniżający siebie prosił ją bowiem o pozostanie. A kiedy wracała, był dla niej niemiły, aby pokazać, że tak naprawdę wcale mu na niej nie zależy. Tą odrzucającą postawą chciał pokryć poprzednie własne upokorzenia. Kiedy spotykałam się z Maćkiem i jego dziewczyną równocześnie, oboje stwierdzali, że jest im razem coraz gorzej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *