Rozładowanie napięć związanych z uprzednimi doświadczeniami

Co w psychoterapii mogło przyczynić się do odzyskania przez Marzenę wewnętrznego spokoju i satysfakcji, z jaką żegnała się z naszym ośrodkiem? Sądzę, że szczególnie ważne mogło być nowe korektywne doświadczenie nie potwierdzające jej oczekiwań. Marzena przeżywała napięcie w grupie, spodziewając się, że prędzej czy później zostanie dostrzeżona jej nienormalność. Tymczasem członkowie grupy podczas udzielania jej informacji zwrotnych nawet nie zastanawiali się nad tym, czy jest normalna, czy nie. Oczywiste było, że traktujemy ją jako osobę normalną.

Nasze informacje zwrotne mogły przyczynić się do osłabienia siły istniejących w dziewczynie przekonań, antycypacji („Inni uznają mnie za nienormalną”). Mogły stać się podstawą do stworzenia w systemie wiedzy nowego obrazu siebie i innych ludzi. Sądzę, iż efekty udzielonych przez nas informacji zwrotnych mogą być tak duże, bo pamiętam, jak silne było napięcie Marzeny,

5 Spotkania, które leczt} gdy czekała na nasze oceny, a także jak bardzo była rozluźniona przekonawszy się, że akceptujemy ją, choć przy nas płacze, klnie, wymyśla w psychodramie z nauczycielką. Innym ważnym mechanizmem zmiany było odreagowanie’18, tzn. rozładowanie napięć związanych z uprzednimi doświadczeniami, emocji nie wyrażonych na zewnątrz, wówczas gdy zostały wzbudzone. Marzena nienawidziła nauczycielki, lecz tych uczuć początkowo nie ujawniała wobec niej. Później odważała się na zachowania agresywne, ale nigdy nie przybierały one rozmiaru odpowiadającego rzeczywistym doświadczeniom. I w tym okresie Marzena hamowała własne reakcje. Te zablokowane emocje miały zaburzający wpływ. Jedna z sesji psychoterapeutycznych służyła ekspresji choćby części tych zalegających od dawna uczuć. W naszej grupie psychoterapeutycznej Marzena zdecydowała się wydobyć na zewnątrz ważną, głębszą część „ja”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *