Rozpoznanie

Rozpoznanie ustala się na podstawie badania rentgenowskiego. Na czczo, w pozycji najpierw stojącej, a następnie leżącej, po użyciu środka cieniującego, stwierdza się znaczne poszerzenie i wydłużenie przełyku, pozbawionego ruchów perystaltycz- nych. Przełyk układa się niekiedy w kształcie litery S z lejkowato zwężającym się odcinkiem w okolicy wpustu. Przechodzenie środka cieniującego przez wpust jest wyraźnie upośledzone. Środek ten przepływa wąskim strumieniem z dużym opóźnieniem do żołądka. Przez kilka godzin można obserwować zaleganie w przełyku.

W celu potwierdzenia rozpoznania i wykluczenia innych zmian poleca się wykonanie ezofagoskopii. Stwierdza się wówczas zwężenie światła wpustu.

Leczenie. W pierwszym okresie choroby leczenie jest zachowawcze. Polega ono na podawaniu środków uspokajających, zgłębnikowaniu przełyku i stopniowym poszerzaniu wpustu. W razie braku poprawy lub nasilenia objawów należy rozważyć konieczność leczenia operacyjnego. Wielu autorów uważa, że achalazję należy leczyć operacyjnie już we wczesnym stadium choroby.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *