Silny lęk może wywołać zaburzenia w spostrzeganiu rzeczywistości

Kilka miesięcy wcześniej zakochała się w jednej z sióstr. Chciała jak najczęściej z nią przebywać. Stopniowo zaczęła okazywać siostrze przejawy swojej adoracji. Uzyskała również dowody zainteresowania. Pewnego dnia doszło pomiędzy nimi do zachowań o charakterze erotycznym. Wywołały, one u Krystyny uczucie przyjemności, a zarazem potworny lęk i poczucie winy. Czuła, że popełniła niewybaczalny grzech. Bała się powtórzenia hańbiących zachowań. Wstydziła się swoich nienormalnych skłonności. Nie ośmielała się nikomu o nich powiedzieć, nawet na spowiedzi. Gdy jej niepokój urósł do ogromnych rozmiarów, pewnego dnia idąc korytarzem klasztornym zobaczyła jakieś przerażające postacie. O tych objawach swojego niepokoju odważyła się powiedzieć swoim rodzicom zatajając tło, na jakim doszło do ich powstania. Byłam pierwszą osobą, której Krystyna swoją tajemnicę powierzyła. Obawiała się, że napiętnuję jej postępowanie. Jej oczekiwania nie zostały potwierdzone. Sama jestem osobą wierzącą, ale nie potępiłam zachowania Krystyny.

Wyjaśniłam jej, że niektóre młode dziewczyny – zwłaszcza pozbawione kontaktów z mężczyznami i przebywające w towarzystwie dziewcząt – mogą zakochać się w kobiecie. Silny lęk zaś może wywołać zaburzenia w spostrzeganiu rzeczywistości. Krystyna po tej rozmowie uspokoiła się nieco. Psychiatra uznał, że osobowość pacjentki i jej sytuacja życiowa wyjaśniają występujące zaburzenia. Po kilku dniach Krystyna opuściła szpital bez intensywnej farmakoterapii i etykiety osoby chorej psychicznie. Przyjęłam to z radością i uczuciem ulgi.

Tak więc nazwanie przyczyn przeżywanego napięcia, dostrzeżenie powodów własnych emocji (w osobistym doświadczeniu) redukuje niepokój. Pozwala na poszukanie rozwiązania trudności w sposób racjonalny, świadomy. Kłopoty w okresie dojrzewania występują prawdopodobnie u osób, które w dzieciństwie nie radziły sobie z własnym napięciem. Mogły wówczas posługiwać się mechanizmami obronnymi, aby opanować silnie przeżywane emocje powstałe w toku konfliktów z otoczeniem. Pojawiające się w fazie dorastania nowe konflikty wzbudzają stare schematy postępowania – sprawiają, że jednostka hamuje ekspresję przeżyć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *