Słuchanie muzyki a skojarzenia sygnalizujące przeżycia związane z rodzicami

Spytałam go, co oznaczają szarość i złe samopoczucie, nieprzyjemne doznania przy pierwszym utworze muzycznym. Stwierdził, że odpowiadają jego obecnej codzienności. Zapytałam, czy tęskni za ciepłą, pogodną przeszłością z rodzicami. Zaprzeczył temu, mówiąc, że pogodził się z ich nieobecnością, nie zależy mu na tym.

Słowa Roberta wyraźnie kontrastowały z przeżyciami w czasie słuchania muzyki. Dla sprawdzenia, czy rzeczywiście jest pewien swoich przekonań, poprosiłam, aby wyobraził sobie, że znajdują się przed nim matka i ojciec. Kiedy skoncentrował się i przypomniał ich sobie, zaproponowałam, aby powiedział: „Nie zależy mi na tobie, mamo”, „Nie zależy mi na tobie, tato”. Robert kilka razy powtórzył te słowa. Początkowo brzmiały one chłodno. Potem głos mu zaczął drżeć, pojawiły się łzy w oczach. Powiedział nam, że teraz zdał sobie sprawę, iż nie jest w stanie pogodzić się z utratą obojga rodziców. Czuje ich brak. Bez nich jest mu smutno i szaro.

W opisanym tu doświadczeniu słuchanie muzyki wzbudziło skojarzenia sygnalizujące przeżycia związane z rodzicami. Ponieważ Robert nie uznał tego doświadczenia za znaczące, zdecydowałam się na sprawdzenie, czy chce utrzymać stare przekonanie sprzeczne z wymową przeżytego w czasie słuchania muzyki doświadczenia („z rodzicami było mi dobrze, bez nich jest mi źle”). Gdy kilkakrotnie powtórzył treść tego starego przekonania, poczuł, że jest ono niezgodne ze wzbudzonym przez słuchanie muzyki przeżyciem, które nazwał później żalem, że jest sam. To nowe doświadczenie ujawniło głębszą o nim prawdę, doprowadziło do zmiany przekonań.

Wraz z ujawnieniem doświadczeń zapisanych w głębszej części „ja” odezwało się pragnienie doznawania pozytywnych doświadczeń. Przeżycia takie powstają w dzieciństwie wówczas, kiedy rodzice zwrócą uwagę na sygnalizowane przez dziecko potrzeby. Wtedy przedmiotem ich uwagi staje, się jego wewnętrzna rzeczywistość.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *