Stworzenie pacjentowi warunków do lepszego poznania siebie

Wszystkie posiłki przygotowywała mu matka, którą pogardliwie traktował. Nie wiedział nawet, jak należy robić herbatę czy zmywać naczynia. W stosunku do niektórych osób (studentka w naszej grupie, kolega z oddziału psychoterapeutycznego) powtarzał zachowania, jakie przejawiał wobec rodziców.

Niekiedy w kontakcie indywidualnym czy w grupie psychoterapeuta lub inny członek grupy może być przez pacjentów identyfikowany z ważnymi osobami z ich przeszłości. Oczywiście pacjenci nie zdają sobie z tego sprawy. Traktują terapeutę jak własnych rodziców w sposób nie w pełni zamierzony. Pacjent może nie pamiętać dziecięcych zachowań wobec rodziców, ale powtarza je w stosunku do psychoterapeuty. Nie uczestnicząc w kontaktach pacjenta z rodzicami, psychoterapeuta może pośrednio, poprzez przeniesieniowe reakcje pacjenta, poznać jego relacje z rodzicami. Jest to więc jedna z dróg do poznania głębszej

Nie wszyscy psychoterapeuci są zdania, że opisany proces w ich kontaktach z pacjentami zachodzi. Ja uważam, że nie zawsze może być on wyraźny, łatwy do zaobserwowania, ale może pojawić się podczas psychoterapii niezależnie od przekonań psychoterapeuty na temat jego natury. Nie zwracając uwagi na reakcje przeniesieniowe, możemy pozbawić się ważnych informacji o pacjencie, źle rozumieć jego problemy czy zranić go własnym postępowaniem. Stworzenie pacjentowi warunków do lepszego poznania siebie oznacza umożliwienie mu przeżycia reakcji przenie- sieniowej. Psychoterapeuta nie powinien więc – moim zdaniem – zbyt mocno eksponować własnej osoby, narzucać się ze swoimi emocjami. Gdy te postulaty będą spełnione, bardziej prawdopodobne staje się rzutowanie na psychoterapeutę doświadczeń z przeszłych kontaktów ze znaczącymi osobami, głównie z rodzicami. Ważne jest także, aby psychoterapeuta różnicował zachowania pacjenta będące odpowiedzią na aktualną sytuację (osobę terapeuty) oraz reakcje wyznaczane przez przeszłość (doświadczenia z rodzicami).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *