Symptom chorobowy jako komunikat

Jeżeli przeżywane przez nas trudne sytuacje nie zostaną rozwiązane ani nie znajdą swojego ujścia na zewnątrz, lecz zostaną stłumione przez mechanizmy obronne czy środki farmakologiczne, wówczas mogą u człowieka wystąpić zaburzenia. Niektórzy psychoterapeuci są zdania – a praktyka w wielu przypadkach to potwierdza – że symptomy chorobowe mogą pełnić funkcję

komunikatów, w sposób ukryty wyrażających wewnętrzne konflikty jednostki. Przykładem może być postępowanie człowieka niespójne psychologicznie, sygnalizujące sprzeczne ze sobą tendencje. Zdarza się, że pewne własne zachowania są dla pacjenta mało zrozumiałe, jakby wymykają się spod jego kontroli. W takich przypadkach praca psychoterapeutyczna doprowadza często do ujawnienia wewnętrznej sprzeczności. Okazuje się wtedy, że zachowania niepokojące pacjenta i jego otoczenie, sprzeczne z rozsądkiem, informują o wewnętrznych tendencjach pacjenta. Pewną ilustracją tych kwestii mogą być moje doświadczenia z pracy psychoterapeutycznej z Waldkiem. Ważnym jej elementem było poszukiwanie przyczyn jego zachowań, które wydawały się wymykać spod jego kontroli.

Waldek był uczniem szkoły średniej. Był niezadowolony z życia, z siebie, z matki. Przeżywał bliżej niesprecyzowany niepokój. Nie umiał mówić o jego źródłach. Niekiedy wspominał, że boi się choroby psychicznej. Rozmowy indywidualne z nim kończyłam zwykle z mieszanymi uczuciami. Zachowywał się bowiem nierówno. Miałam wrażenie, że w Waldku istnieją dwie osoby. Niekiedy słuchał uważnie tego, co do niego mówię. Twarz jego stawała się pogodna. Patrzył na mnie. Mówił wprost, czy się ze mną zgadza, czy nie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *