Umysł ma skłonność do werbalizowania wszystkiego

Przeżycie, w którym świadomość poszerza się poza granice ego oraz ograniczenia czasu i przestrzeni, zachodzi: 1) dzięki stosowaniu metod pracy nad świadomością – medytacja, joga, 2) w zaawansowanej psychoterapii, 3) w psychoterapii z użyciem LSD, czyli ze środkiem farmakologicznym wywołującym zmiany świadomości, 4) mogą też być osiągane spontanicznie przez człowieka. Gdy człowiek rezygnuje z kontaktu z ludźmi, jego ego umiera, nie może bowiem istnieć samo. Egzystuje tylko w stosunku do innych ludzi30.

Psychologia transpersonalna pozwala poszerzyć własną świadomość poza ego, uzyskać stan czystej świadomości – nawet przy nie rozwiązanych konfliktach pomiędzy ego, id i superego. Przekroczenie tego konfliktu staje się możliwe przede wszystkim w wyniku medytacji. Medytacja oznacza życie bez słów, nielin- gwistyczne. Nasz umysł ma skłonność do werbalizowania wszystkiego. Medytacja doprowadza do zrozumienia mechanizmu może liczyć na pomoc rodziców, jeśli stanowią oni jedną ze stron uczestniczących w konflikcie.

Młodzi ludzie powinni więc wiedzieć, czym jest pomoc psychologiczna. Pożyteczna byłaby również wiedza na ten temat wśród rodziców czy wychowawców – a więc osób, które mogą być doradcami młodych lub też są uwikłane w konflikt. Zainteresowanie psychoterapią jest dość powszechne, wykracza znacznie poza wąskie grono profesjonalistów. Wyraża się to w rozwijającej się na świecie tendencji do tego, aby w udzielaniu pomocy psychologicznej coraz szerzej brali udział ludzie nie będący psychologami, psychiatrami. Mając to na względzie zamieściłam dość liczne przypisy. Pisałam je z myślą o tych czytelnikach, którzy będą zamierzali pogłębić swą wiedzę psychologiczną (stąd pozycje z dostępnej – a więc głównie polskiej – literatury).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *