Wrodzone przepukliny przeponowe

Przepuklinom przeponowym wrodzonym przeciwstawia się przepukliny przeponowe nabyte, powstałe w późniejszym okresie życia. Wrodzone przepukliny przeponowe występują w stosunku 1 : 3300 porodów. Różnice podawanych danych wynikają z faktu, że część dzieci rodzi się martwo lub umiera wśród objawów niewydolności oddechowej zaraz po urodzeniu wskutek towarzyszącego znacznego niedorozwoju płuc lub innych wad rozwojowych: przetrwałego krążenia płodowego, przewodu tętniczego, otworu owalnego. Wielokrotnie rozpoznanie ustalano podczas sekcji zwłok noworodka.

Objawy kliniczne ujawniają się wcześnie po urodzeniu, wyjątkowo w wieku późniejszym, przez długi okres nie dając dolegliwości. Dwukrotnie częściej obserwuje się przepukliny przeponowe u chłopców.

Prawie 80% wszystkich przepuklin przeponowych stanowią przepukliny tylno- -boczne, w tym przepukliny Bochdaleka umiejscowione po stronie lewej. W ok. 20% przypadków spotyka się przepukliny rozworu przełykowego, oraz w ok. 1-6% przepukliny przeponowe przednie Morgagniego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *