kurs na wózki widłowe

Wrodzony krótki przełyk

Wrodzony krótki przełyk, podobnie zresztą jak i nabyty, jest często powikłanym stanem zapalnym błony śluzowej opornym na leczenie. Uszkodzony mechanizm zwieracza przełykowo-wpustowego i przesunięcie części żołądka powyżej przepony sprzyjają wstecznemu zarzucaniu kwaśnej treści żołądkowej. Ściana przełyku reaguje odczynem zapalnym. Przedłużający się proces prowadzi do zwężeń światła przełyku.

Leczenie. W większości przypadków leczenie ogranicza się do postępowania objawowego. U dzieci starszych i młodzieży należy rozważyć wykonanie wagotomii i pyloromiotomii HeinekeJa i Mikulicza lub Y-Y w celu zmniejszenia wydzielania i zalegania kwaśnego soku żołądkowego. Operacja 1-Ieineke’a i Mikulicza polega na przedłużonym przecięciu i poprzecznym zeszyciu odżwiernika.

Zaburzenia perystaltyki przełyku i wpustu żołądka( achalasia) Zaburzenia perystaltyki przełyku i wpustu żołądka polegają na braku koordynacji odruchu otwarcia przełyku w odcinku wpustu w czasie połykania pokarmu na skutek kurczu wpustu, objawu opisanego przez Mikulicza. Brak ruchów perystaltycz- nych przy przełykaniu pokarmu w części dystałnej przełyku powoduje brak odruchowego otwarcia się wpustu. W miarę postępu choroby wydłuża się czas kurczu warstwy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *