Żywienie dojelitowe noworodków

Żywienie dojelitowe noworodków z wrodzonym zarośnięciem przełyku, zakwalifikowanych do zespolenia odroczonego ma wielu zwolenników (2, 13, 20, 21, 23). Jest wolne od powikłań, ułatwia pielęgnowanie, może być stosowane nawet przez kilka miesięcy. Wyrównywanie zaburzeń wodno-elektrolitowych drogą dożylną staje się zbędne, gdyż uzupełnia się je dojelitowo. Żywienie pozajelitowe stosuje się w wybranych przypadkach (składy płynów p. rozdz. 2).

Dzieci przygotowane do zespolenia przełyku odroczonego pozostają często na oddechu wspomaganym bądź kontrolowanym zapewnia się im zawsze stałe odsysanie z zarośniętego górnego odcinka przełyku. Współistniejące i rozpoznane wady przewodu pokarmowego, np. niedrożność dwunastnicy czy odbytu, operuje się przed zespoleniem odroczonym przełyku.

Zespolenie odroczone wykonuje się zwykle ok. 3 tygodnia życia, przesuwając zabieg na okres późniejszy, jeżeli stan dziecka jest niezadowalający. Okres zespolenia odroczonego w odmianie wady bez przetoki zależy nie tylko od stanu dziecka, lecz także od warunków anatomicznych. Doświadczenia ostatnich lat uczą, że zarośnięte segmenty rosną, wydłużenie następuje samoistnie (15). Zalecane do niedawna wprowadzanie sond w celu zbliżenia odległych odcinków przełyku zostało zaniechane jako niewskazane, mogące spowodować uszkodzenie ściany przełyku i zapalenie śródpiersia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *